Co warto wiedzieć o cyrkoniach?
Co warto wiedzieć o cyrkoniach?

Nadszedł czas, aby rozprawić się z najpopularniejszymi mitami dotyczącymi cyrkoni. Po przeczytaniu tego tekstu dowiesz się, czy cyrkonie są kamieniami naturalnymi oraz w jakich kolorach najczęściej występują. Poznasz również różnice między cyrkoniami a diamentami. Zapraszamy do lektury.


Kamień naturalny czy syntetyczny?

Cyrkonia najczęściej kojarzona jest jako kamień, który wiernie naśladuje diament. Czy zatem również występuje w przyrodzie? Nie, jest materiałem syntetycznym. Technologia otrzymywania cyrkoni po raz pierwszy została opracowana w latach 60. w Instytucie Fizycznym Rosyjskiej Akademii Nauk. Na cześć tego miejsca kamień nazwano fianitem.

Wkrótce metoda wytwarzania tych ozdobnych kamieni została zaadaptowana w innych krajach. Jedna z amerykańskich firm stworzyła wówczas kryształy w pewien sposób przypominające fianit. Zostały one jednak określone mianem cyrkoni. Jak pewnie się domyślasz, ta nazwa z czasem wyparła wszystkie inne występujące na międzynarodowym rynku. 

Co ciekawe, tlenek cyrkonu znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach. W jubilerstwie wykorzystywany jest do produkcji cyrkoni, a w stomatologii – implantów. Korzysta się z niego także podczas wytwarzania narzędzi tnących i skrawających czy zewnętrznych osłon promów kosmicznych. Wszystko za sprawą właściwości tlenku, takich jak ognioodporność, wysoka twardość czy biokompatybilność. 


W jakich kolorach występują?

Ze względu na sposób produkcji cyrkonie wykorzystywane w jubilerstwie można podzielić m.in. na:

  • cyrkonie o barwach prostych (np. bezbarwne i różowe)
  • cyrkonie o barwach złożonych (np. niebieskie i szmaragdowe)
  • cyrkonie dwubarwne (np. niebiesko-czarne i niebiesko-zielone)

Mimo że popularność wariantów barwnych rośnie, niekwestionowaną liderką jest cyrkonia bezbarwna. Dzięki temu, że doskonale imituje diament, stała się jednym z najbardziej pożądanych materiałów w jubilerstwie. 

Jak zatem widzisz, cyrkonie nie są wyłącznie bezbarwne, lecz mogą występować w innych wariantach kolorystycznych. Popyt na cyrkonie barwne zwiększa się, a firmy nieustannie pracują nad wdrażaniem nowych odcieni w ramach konkretnych odmian – np. w grupie barw złożonych niebieskich nowością okazał się niebieski topaz. 


Czym cyrkonia różni się od diamentu?  

Cyrkonie bezbarwne uważane są za idealną imitację diamentu. Czym zatem różnią się od siebie te dwa kamienie? 

  • Po pierwsze: sposobem wytwarzania. Diamenty są kamieniami naturalnymi, natomiast cyrkonie jubilerskie – syntetycznymi. 
  • Druga kwestia dotyczy wrażeń estetycznych. Diamenty oglądane z wykorzystaniem dodatkowego źródła światła będą mieniły się wewnątrz odcieniami szarości, natomiast cyrkonie – wieloma różnorodnymi kolorami. 
  • Kolejna różnica związana jest z czynnikami ekonomicznymi. Zakup biżuterii z diamentami wiąże się ze znacznie wyższymi kosztami. 

Nasza rada: jeśli nie potrafisz samodzielnie poradzić sobie z odróżnieniem cyrkoni od diamentów, najlepiej skorzystaj z pomocy doświadczonego, profesjonalnego jubilera. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl