Biżuteria vintage, czyli jaka?
Biżuteria vintage, czyli jaka?

Biżuteria od zawsze stanowi nieodłączny element każdej stylizacji. Często decyduje ona o charakterze prezentowanej kreacji, a dzięki odpowiedniemu dopasowaniu potrafi zmienić daną stylizację np. z dziennej na wieczorową. 

Od wczesnych dziesięcioleci przepiękne kolie i pierścienie ozdabiały twarze i sylwetki rodów królewskich. W późniejszym czasie biżuteria była zarezerwowana wyłącznie dla szlachty, jednak na przestrzeni wieków stała się ona dobrem luksusowym dostępnym dla szerokiego grona kobiet. Tak, jak wyróżnia się co najmniej kilka nurtów w sztuce bądź kilkanaście trendów modowych, tak samo wyodrębnia się wiele kierunków oraz tendencji, według których była projektowana biżuteria na przestrzeni wieków. Jednym z najciekawszych zjawisk jest styl vintage, który na stałe zakorzenił się w świadomości modowych wizjonerek i wciąż króluje na najmodniejszych salonach na świecie. 


Vintage i art déco, czyli artystyczne środki wyrazu 

Mianem stylu vintage można nazwać biżuterię, którą tworzono oraz chętnie noszono w XX wieku. Jednak w historii nic nie jest klarowne i całkowicie przejrzyste, i tak samo jest z epokami. Są one płynne i sumiennie się przenikają, tworząc coraz to nowsze, jednak cały czas czerpiąc od siebie. W związku z tym warto cofnąć się w głąb końcówki XIX wieku, gdzie królowała secesja.

W tym czasie biżuterię cechowała asymetria oraz ornamenty roślinne. Kolejne było art déco, które powstało poniekąd w zaprzeczeniu do poprzedniej estetyki. Twórcy odrzucali przypadkowość, a inspirację czerpali ze wszystkiego, co geometryczne i linearne. Biżuteria była tworzona nie tylko za pomocą cennych kruszców, ale także przy pomocy szkła, którego ostre krawędzie wpisywały się w obecny nurt artystyczny. 

Vintage nie stroni od zestawień awangardowych, które w XX wieku przeżywały swój rozkwit. Wobec tego za biżuterię odpowiadającej omawianemu stylowi można dopasować wszystko, co było inspiracją XX wieku. Zarówno końcówka secesji czy art déco, jak i późniejsza estetyka lat 50. i 60. doskonale wpisze się w tak bogaty nurt, jakim jest vintage


Biżuteria z duszą

Biżuteria vintage może bezpośrednio pochodzić z ubiegłego wieku. Jeżeli nadal zachowała swoją świetność i jest odpowiednio przechowywana, z pewnością wciąż może zachwycać swoją ponadczasową elegancją. Mimo to mianem vintage można nazwać także wyroby jubilerskie, które zostały stworzone w obecnych czasach, jednak są stylizowane na odpowiednio stare oraz można je przypisać do którejś z minionych epok pod kątem estetycznym. Dla wieku kobiet dużą inspirację stanowi dawne kino, gdzie prym wiodła Audrey Hepburn ze swoimi ekstrawaganckimi perłami czy Grace Kelly z niewymuszoną elegancją i wyrafinowaniem. 


Jak nosić biżuterię vintage?

W dzisiejszych czasach etykieta dotycząca ubioru nie obowiązuje w tak dużym stopniu jak kiedyś. Dzięki temu obowiązuje nas większa swoboda w dobieraniu dodatków i wyrażaniu siebie. Warto pamiętać, że to, jaką biżuterię wybierzemy, kształtuje nasz obraz i w jakimś stopniu zdradza nasz charakter. W ciągu dnia możesz ubrać bogato zdobione kolczyki vintage i nie będzie w tym nic złego, o ile będzie to współgrać z Twoją estetyką. Wybieraj dodatki, w których czujesz się swobodnie i lekko oraz takie, które podkreślają Twoje usposobienie. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl