Charakterystyka białego złota
Charakterystyka białego złota

Białe złoto to obecnie niezwykle popularny kruszec, który wykorzystuje się do tworzenia obrączek, pierścionków zaręczynowych i innych elementów biżuterii, które mają pozostać z nami na lata. Kolorem przypomina on bardzo platynę, gdyż pozbawiony jest charakterystycznego dla tradycyjnego złota żółtego połysku. Jak uzyskuje się taki rodzaj stopu?

Tworzenie białego złota

Białe złoto można uzyskać na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na połączeniu żółtego złota i niklu w proporcjach pół na pół. W ten sposób uzyskujemy kruszec, który w niczym nie przypomina klasycznego złota - ma bardzo jasny odcień i srebrny połysk. Drugi sposób jest znacznie bardziej skomplikowany, za to pozwala zwiększyć ilość złota w stopie - w takim przypadku stanowi on aż 60% mieszanki. Pozostałe 40% stanowią nikiel, pallad oraz miedź, które zmieniają kolor stopu, ale nie pozbawiają go złotego połysku. Dlatego w przypadku tej metody potrzebny jest kolejny etap obróbki - rodowanie. W tym procesie stop staje się odporniejszy na uszkodzenia, ale też zyskuje bardziej srebrzysty odcień. Dzięki pokryciu warstwą rodu biżuteria z białego złota ma też charakterystyczny blask.

Jakie jest białe złoto?

Dlaczego jednak właściwie tworzy się białe złoto? Do głównych powodów można tutaj na pewno zaliczyć fakt, że uznaje się je za dużo nowocześniejsze niż tradycyjne żółte złoto. Bardziej pasuje ono do dzisiejszych stylizacji i lepiej komponuje się ze srebrnymi dodatkami, które większość z nas wybiera na co dzień. Nie jest to jednak jedyna jego zaleta. Taki stop, zwłaszcza po pokryciu rodem, jest niezwykle trwały i odporny na uszkodzenia. Ozdoby z niego wykonane można nosić przez wiele lat bez ryzyka zniszczenia. Oczywiście po czasie mogą pojawić się ślady użytkowania - drobne rysy czy żółtawy połysk spowodowany ścieraniem się warstwy rodu. Są to jednak drobne mankamenty, które szybko można usunąć w procesie renowacji.

Warto jednak mieć na względzie, że białe złoto nie jest niezniszczalne i jeśli nie będziemy obchodzić się z nim właściwie, może ulec zniszczeniu. Należy więc dbać o to, by ozdoby z niego wykonane nie miały kontaktu z silnymi detergentami czy kosmetykami ani nie były przechowywane w wilgotnych miejscach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl