Karneol w biżuterii - co symbolizuje?
Karneol w biżuterii - co symbolizuje?

Karneol to odmiana skały kwarcowej bardzo chętnie wykorzystywana do produkcji biżuterii. Występuje on w wielu miejscach na świecie, między innymi w Arabii Saudyjskiej, USA, Brazylii, Australii, a także w Europie, w tym w Polsce. Jakie ma on właściwości, co symbolizuje i jak wygląda?

Kolor karneolu

Karneol swoją nazwę zawdzięcza łacińskiemu słowu caro oznaczającemu… mięso. Jest to dość zaskakujące, ale skojarzenie w tym wypadku dotyczyło barwy. Kamień ten ma bardzo charakterystyczny pomarańczowawy kolor, który jest skutkiem znajdujących się w nim domieszek żelaza. Karneol może przybierać różne odcienie - od bardzo jasnego, wręcz bursztynowego, poprzez tony czerwone i rude, aż po brązowy. Żelazo w tych kamieniach szlachetnych często nie jest rozłożone równomiernie, co sprawia, że mogą być one pokryte wielobarwnymi pasmami lub plamami, które dodają im uroku i sprawiają, że każdy z nich jest niepowtarzalny. Co ciekawe, karneole mają właściwości fluorescencyjne - w świetle ultrafioletowym zyskują niebieskawą poświatę.

Symbolika karneolu

Karneol jest uznawany za symbol odwagi i energii. Wzmaga chęć do działania i optymizm, co przekłada się na większe sukcesy w życiu zawodowym. Zwiększa także pewność siebie, co wpływa na naszą atrakcyjność w oczach płci przeciwnej. Pozytywne nastawianie, jakie dzięki niemu zyskujemy, zachęca nas do spontanicznych decyzji, których normalnie byśmy nie podjęli, i do cieszenia się każdą chwilą życia. Powinny go nosić szczególnie osoby apatyczne i mierzące się z kompleksami, a także wszyscy ci, którzy potrzebują dodatkowej motywacji do wprowadzenia zmian w swoim życiu. Nie oznacza to jednak, że ozdób z karneolem nie mogą nosić ludzie z natury otwarci i spontaniczni - w ich przypadku kamień pomaga znaleźć harmonię, złoty środek między pracą a życiem prywatnym.

Karneol w leczeniu niekonwencjonalnym

Wiele osób uważa, że karneol ma również działanie lecznicze, co sprawia, że jest wykorzystywany przez miłośników medycyny alternatywnej. Według nich kamień ten można używać do obniżania gorączki i walki z migrenami, a nawet łagodzenia objawów zapalenia nerwu kulszowego. Niektórzy twierdzą, że wpływa on także na zwiększenie popędu seksualnego oraz że może pomóc w leczeniu bezpłodności.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl