Alergia na biżuterię – co warto o niej wiedzieć?  
Alergia na biżuterię – co warto o niej wiedzieć?  

Skóra w kontakcie z alergenem oznacza wyprysk kontaktowy, czyli charakterystyczne zmiany skórne, które powstają w różnym przedziale czasowym. Dla jednych wystarczy niewielka styczność z materiałem, dla innych istotny będzie nieco dłuższy kontakt, by w ogóle zauważyć alergiczne objawy. Pojedyncze i swędzące grudki powinny zaniepokoić, ponieważ bagatelizowanie problemu może doprowadzić do poważnych zmian i powstania większych ognisk rumieniowych, a nawet nieprzyjemnych pęcherzy.

Jedno jest pewne: jeśli zauważysz u siebie którekolwiek z niepokojących objawów po kontakcie z biżuterią uważaj na zakupy biżuterii! Delikatne zaczerwienie na szyi, które pojawi się po kilku godzinach z pewnością nie zagrozi Twojemu zdrowiu, ale jeśli założysz srebrny pierścionek i Twój palec w zastraszającym tempie zacznie puchnąć możesz nabawić się dużych nieprzyjemności.

Czy alergik musi rezygnować z biżuterii?

Istnieje niezwykle mało przypadków, gdy jedna osoba jest uczulona na wszystkie typy surowców, z których najczęściej wykonywana jest biżuteria. Całkiem możliwe, że alergeny będą inaczej się objawiać u konkretnych osób, dlatego przy pierwszych niepokojących sygnałach należy pozostawać czujnym. Zdaniem specjalistów złoto, srebro, a nawet miedź, czy cynk nie uczulają w takim stopniu, jak nikiel.

Nikiel jest najtańszym surowcem, charakterystycznym materiałem wykorzystywanym w biżuterii sprzedawanej na bazarach, zatem zakup tego typu ozdób powinien być dokładnie zweryfikowany i przemyślany. Nawet jeśli sprzedawca zapewnia, że wyrób nie jest z niklu to warto dokładnie przyjrzeć się ozdobie. W przypadku srebra i złota można odnaleźć symbol i oznaczenie próby.

Ponadto, coraz częściej producenci biżuterii wykorzystują stal chirurgiczną i tytan, by stworzyć nietuzinkowe ozdoby. Być może nie znajdziesz tytanowych łańcuszków z podobizną ulubionego aktora, ale bez problemu odszukasz klasyczne wzory i symbole wykorzystywane w kulturze, takie jak krzyże czy obrączki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl