Jak dbać o srebrną biżuterię?
Jak dbać o srebrną biżuterię?

 

Czasem wykonanie biżuterii, niekoniecznie kosztownej, wymaga od jej twórców wielogodzinnej pracy spędzonej w pracowni jubilerskiej. To, czy będzie ona piękna nie tylko w momencie zakupu, zależy od Was.

Czym czyścić biżuterię ? Jak ją właściwie przechowywać ? Co zrobić, aby dłużej cieszyć się jej blaskiem ? Na te pytania, jak i wiele innych dotyczących przechowywania, użytkowania i pielęgnacji  biżuterii, postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Aby właściwie dbać o biżuterię srebrną należy przestrzegać kilku poniżej podstawowych zasad.

Zasada pierwsza - przechowywanie.

Jak przechowywać biżuterię ze srebra?

Swoją biżuterię przechowuj w torebkach plastikowych, zamykanych strunowo bez dostępu powietrza. Po włożeniu biżuterii do torebki usuń z niej nadmiar powietrza, a następnie zapnij szczelnie. Tak zabezpieczoną biżuterię przechowuj:

  • w miejscu suchym,
  • bez dostępu światła dziennego.

Uwaga: zwróć uwagę jakie miejsce wybrałaś do przechowywania biżuterii. Jeżeli jest to np. kuferek, upewnij się, że jest on wykonany i wykończony właściwymi materiałami, z których nie wydzielają się szkodliwe dla biżuterii substancje chemiczne ( kleje, lakiery itp.), a ich okucia są wykonane z metali szlachetnych nie podlegających zjawisku korozji.

Zasada druga - użytkowanie.

Jak właściwie użytkować biżuterię srebrną na co dzień?

Aby biżuteria zachowała jak najdłużej swój pierwotny blask i nie uległa uszkodzeniu przestrzegaj poniższych wskazówek:

  • nigdy nie narażaj biżuterii na bezpośrednie działanie wszelkiego rodzaju kosmetyków oraz perfum - stosuj je przed założeniem biżuterii na ciało,
  • zdejmij z ciała biżuterię przed wykonaniem brudniejszych i cięższych fizycznych – mogą one narazić Twoją biżuterię na trudne do późniejszego usunięcia rysy, zanieczyszczenia lub trwałe odkształcenia w przypadku pierścionków, a nawet jej zerwanie w przypadku łańcuszków i bransoletek,
  • zdejmij z ciała biżuterię na noc – najczęstszą przyczyną uszkodzenia łańcuszków, kolczyków i bransoletek jest ich pęknięcie, odkształcenie lub złamanie podczas snu,
  • bezwzględnie zdejmij z ciała biżuterię przed kąpielą – zawarte w kosmetykach do pielęgnacji ciała odczynniki chemiczne niekorzystnie wpływają na zewnętrzną powłokę biżuterii, a działanie wody często powoduje odklejanie zamocowanych w biżuterii kamieni.

Zasada trzecia - pielęgnacja.

Jak i czym czyścić biżuterię ze srebra?

Do właściwej pielęgnacji biżuterii służą odpowiednie preparaty i materiały specjalnie do tego przeznaczone takie jak:

  • płyny do czyszczenia i pielęgnacji – są to specjalne preparaty w płynie służące do powierzchniowego, chemicznego czyszczenia i pielęgnacji biżuterii. Na ogół są to preparaty na bazie kwasów mineralnych i organicznych. W przypadku biżuterii ze srebra czyszczenie polega na jej krótkotrwałym zanurzeniu w preparacie i następnie dokładnym wypłukaniu pod bieżącą wodą oraz wytarciu wyrobu do sucha. Plusem preparatów w płynie jest możliwość wyczyszczenia biżuterii z licznymi zakamarkami i miejscami trudno dostępnymi. Minusem jest brak możliwości czyszczenia biżuterii z minerałami takimi jak np. koral oraz wyrobów z bursztynem. Przykładem płynu do czyszczenia oraz pielęgnacji biżuterii płyn o nazwie Argentum,
  • ściereczki do czyszczenia – specjalne ściereczki do czyszczenia oraz pielęgnacji biżuterii nasączone specjalnymi preparatami. Ściereczki znacznie ułatwiają czyszczenie biżuterii metodą mechaniczną, która powierzchniowo uległa przebarwieniu. Zaletą czyszczenia ściereczką jest mniej agresywna metoda usuwania zanieczyszczeń oraz przebarwień powierzchniowych w stosunku do czyszczenia płynem oraz możliwość czyszczenia biżuterii zawierającej kamienie mineralne. Ściereczka doskonale spełnia swoje zadanie w przypadku czyszczenia powierzchni gładkich. Minusem jest brak możliwości doczyszczenia miejsc trudno dostępnych oraz zakamarków w wyrobie, a także stosunkowo szybkie zużywanie, przecieranie i pylenie materiału.  Ponadto ściereczkę należy przechowywać w szczelnie zamkniętej torebce bez dostępu powietrza, zapobiegając tym samym parowaniu preparatu z jej powierzchni. Przykładem ściereczki czyszczącej jest np. ściereczka o nazwie Platinum,
  • mleczka do czyszczenia – są to specjalne zagęszczone preparaty w postaci mleczka, służące usuwaniu przebarwień oraz nabłyszczaniu powierzchni . Czyszczenie polega na nasączeniu miękkiej ściereczki preparatem, naniesieniu na powierzchnię wymagającą pielęgnacji, a następnie wypolerowaniu wyrobu do sucha. Preparaty w postaci mleczka dobrze sprawdzą się podczas pielęgnacji biżuterii o powierzchniach płaskich oraz płytko rzeźbionych.

Uwaga: nie zalecamy czyszczenia biżuterii metodami domowymi na przykład czyszczenia wyrobów jubilerskich pastą do zębów i innymi preparatami chemicznymi ogólnodostępnymi w gospodarstwie domowym. Takie preparaty mogą bezpowrotnie uszkodzić powierzchnię czyszczonego wyrobu.

Przedstawione powyżej preparaty znajdziecie we wszystkich, dobrze zaopatrzonych sklepach jubilerskich. Przy zakupie upewnijcie się, że kupujecie preparat właściwy do pielęgnacji danego metalu, z którego wykonana jest Wasza biżuteria. W przypadku wątpliwości skonsultujcie decyzję z fachowcem. W trakcie używania preparatów czyszczących zawsze stosujcie się do zaleceń producenta oraz używajcie gumowych rękawic ochronnych. Jeśli samodzielnie nie uda się Wam przywrócić swojej biżuterii pięknego blasku, zawsze możecie powierzyć taką usługę specjaliście.

Artykuł EVE S.C.

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl