Rodzaje zapięć kolczyków
Rodzaje zapięć kolczyków

Klasyczny sztyft

Jednym z popularniejszych rodzajów zapięć jest klasyczny sztyft, zwany również wkrętem. Dzięki swojej uniwersalnej konstrukcji wykorzystuje się go niemalże do każdego rodzaju kolczyków. Dedykowany jest przede wszystkim dzieciom oraz aktywnym kobietom, a wszystko to przez wzgląd na niewielki rozmiar. Zapięcie jest bardzo łatwe w użytkowaniu dzięki sztyftowi, który wkłada się do otworu w uchu, a z drugiej strony zamyka zatyczką silikonową lub metalową zwaną popularnie barankiem lub motylkiem.

Mówiąc o zapięciach do kolczyków nie sposób nie wspomnieć o klasycznych kołach. Występują trzy typy tego zapięcia. W przypadku tradycyjnego koła jest to drucik, który wsuwany jest do przeciwnej rurki. Innym, nieco mniej znanym rodzajem, jest tzw. angielski zamek, w którym to drucik zapięcia zostaje zatrzaśnięty w przeciwległych widełkach.

Trzecim typem zapięcia kolczyków w kształcie kół jest rowek, którego sposób działania zbliżony jest do bigla angielskiego. Kolczyki te mają zapięcie na małe wcięcie, bezpośrednio do którego zapada się kołeczek.

Przewieszka lub łańcuszek

Kolczyki mogą posiadać także przewieszkę lub łańcuszek. W tym przypadku samo zapięcie jest jednocześnie elementem ozdobnym biżuterii. W wielu przypadkach, na początku znajduje się niewielki, sztywny fragment szlachetnego metalu, a następnie nieco bardziej sprężynująca część, którą bez problemu można przełożyć przez dziurkę w uchu. Natomiast na końcu znajduje się element ozdobny kolczyka, taki jak kulka, którym to blokujemy kolczyk znajdujący się w uchu. Ten typ zapięcia jest bardzo wygodny i mogą je nosić także dziewczynki.

Bigiel angielski

Innym rodzajem zapięć jest bigiel angielski. Jest to jedno z najbardziej znanych typów zapięć kolczyków w Europie. Jego sposób działania jest bardzo prosty – po włożeniu kolczyka do otworu w uchu, przy użyciu haczyka zostaje zamknięty mechaniczny zatrzask, który chroni kolczyk przez wypadnięciem. Zapięcie to cechuje się prostotą oraz bezpieczeństwem, dlatego też wykorzystywane jest przede wszystkim do większych rozmiarów kolczyków.

Istnieje także bigiel angielski typu lira, który znany jest ze względu na niewidoczne zapięcie znajdujące się za uchem, które nie wpływa na konstrukcję ani wygląd kolczyka. Na końcu kołka znaleźć można niewielkie nacięcie, w które zapinana jest druga, ruchoma część.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl