Jak prawidłowo czyścić biżuterię?
Jak prawidłowo czyścić biżuterię?

Utrata blasku przez pierścionki, naszyjniki, kolczyki oraz wiele innych „błyskotek” jest czymś, na co zdecydowanie musimy być przygotowani. Jak jednak prawidłowo zabezpieczyć nasze skarby przed skutkami codziennego, naturalnego użytkowania? Już na samym wstępie należy jasno zaznaczyć – na pewno nie używając do tego tzw. domowych sposobów.

Porady „fachowców”? Nie zawsze...

W przypadku wyrobów ze złota, srebra i innych cennych kruszców, na dłuższą metę takie praktyki mające na celu pozorną oszczędność nie są opłacalne. Dlaczego? Z dwóch co najmniej powodów. Po pierwsze, metody opisywane w Internecie, które mają nam pomóc, bardzo często niosą za sobą zupełnie odwrotny skutek.

Dzieje się tak, ponieważ wielu pseudo fachowców nie ma dużego pojęcia i nie posiada fachowej wiedzy na tematy związane z prawidłowym czyszczeniem biżuterii, którą jednak dzieli się z innymi użytkownikami, np. forum. Przekazują więc informacje, które zamiast pomóc – często szkodzą. W rezultacie, nasza biżuteria traci swój pierwotny blask i nie zachwyca już tak, jak krótko po zakupie.

Po drugie zaś, nieumiejętne czyszczenie biżuterii może narazić nas na straty finansowe. Wiadomo przecież, że mądry Polak po szkodzie i dopiero gdy zda sobie sprawę, że domowe sposoby konserwacji zawodzą, wówczas odwołuje się do porad profesjonalistów. I dobrze, ponieważ, jak to mówią, lepiej późno niż wcale.

Postaw na znane i sprawdzone środki do czyszczenia

Doświadczeni jubilerzy zawsze powiedzą (a przynajmniej powinni), że domowe sposoby czyszczenia absolutnie nie wchodzą w grę, ponieważ stosowanie np. sody oczyszczonej bądź soli z przegotowaną wodą może narazić nasze ozdoby na zniszczenie szlachetnej powierzchni wyrobu. Ryzyko powstania takiego niechcianego efektu zwiększa również stosowanie nieprzeznaczonych do konserwacji past (np. do zębów) oraz zwykłych ścierek.

Zdecydowanie bardziej korzystne efekty przynosi korzystanie ze specjalnych płynów do czyszczenia wyrobów jubilerskich, których duży wybór odnajdziemy w Internecie oraz salonach jubilerskich.

Produkty takie, jak Argentum, Connoisseurs czy Aurum 2 bez wątpienia pozwolą osiągnąć pożądany efekt i zadowolą wszystkich sympatyków biżuterii. Często sprzedawane są w parze ze specjalnymi chusteczkami, których delikatność nie zaszkodzi wszelkiego rodzaju kosztownościom, pozwalając jednocześnie zachować im wizualną atrakcyjność. W celu pielęgnacji wystarczy zanurzyć biżuterię na chwilę w naczyniu z wymienionymi preparatami, a następnie dokładnie opłukać pod bieżącą wodą, osuszyć ją i… gotowe!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl