Dlaczego biżuteria czernieje?
Dlaczego biżuteria czernieje?

Srebro – popularny metal szlachetny


Srebro od wielu wieków jest jednym z najchętniej kupowanych i najczęściej używanych metali szlachetnych do wytwarzania biżuterii. Produkuje się z niego niemal wszystkie rodzaje ozdób – naszyjniki, bransoletki, kolczyki czy broszki. Na jego popularność największy wpływ ma przede wszystkim bardzo wysoka jakość kruszcu oraz oczywiście atrakcyjny wygląd, ale także fakt, że wyroby srebrne można obecnie zakupić już w bardzo przystępnej cenie.

 


Czyste srebro jest materiałem o stosunkowo miękkiej strukturze, dlatego też w przypadku wyrobów jubilerskich najczęściej spotykamy się ze stopami z domieszką innych metali, których zadaniem jest utwardzenie oraz utrwalenie gotowego produktu. Około 7,5% w srebrnej biżuterii to dodatki miedzi, manganu czy kadmu oraz innych twardych metali.


Co jest powodem czarnienia biżuterii?


Osoby noszące srebro po pewnym czasie zaczynają zauważać, że zaczyna ono ciemnieć, co wpływa znacząco na względy wizualne samej biżuterii, która powinna być przede wszystkim odpowiednio reprezentacyjna. Proces powierzchniowego czernienia może wystąpić zarówno w trakcie codziennego noszenia danej ozdoby, jak również podczas przechowywania naszych skarbów w szkatułce.

Zmiana barwy niekoniecznie musi oznaczać, że srebrna biżuteria stanie się czarna – może także zmienić kolor na brązowy lub żółty. Powstały na powierzchni mało estetyczny nalot pozbawia ją naturalnego blasku, jak i atrakcyjności wizualnej. Ciemny kolor jest efektem reakcji chemicznej w jaką srebro wchodzi ze związkami siarki - jednymi ze składników powietrza - w wyniku której na powierzchni metalu powstaje siarczek srebra. Im zatem bardziej jest zanieczyszczone powietrze, tym szybciej ten proces będzie przebiegał. Zatem w zależności od otoczenia, w którym przebywamy i żyjemy, srebrna biżuteria będzie zmieniała swój kolor w różnym tempie.

 Przyczynami szybkiego tworzenia się siarczku srebra na powierzchni biżuterii jest również jej kontakt ze związkami siarki zawartymi w kosmetykach do pielęgnacji ciała i perfumach, a także środkach chemicznych używanych do czyszczenia i prania odzieży. Bezpośredni duży wpływ ma także nasza dieta oraz ewentualne schorzenia, na które przyjmujemy różnego rodzaju leki, gdyż mają one wpływ na skład chemiczny naszego potu, z którym nasza biżuteria ma na co dzień bezpośredni kontakt. Należy również zwrócić uwagę, że niekorzystnie działające związki siarki są uwalniane także z różnego rodzaju klejów, które są często stosowane w procesie produkcji szkatułek, kuferków, czy opakowań ozdobnych do przechowywania biżuterii.


Jak zapobiec czarnieniu biżuterii?


Niestety nie jesteśmy w stanie całkowicie zahamować procesu czernienia srebrnej biżuterii. Możemy za to nieco go opóźnić. Do dobrych praktyk należy przechowywanie biżuterii w taki sposób, żeby dostęp powietrza był do niej jak najbardziej ograniczony. Warto zatem zaopatrzyć się w woreczek strunowy i umieścić w nim biżuterię, a następnie po wyciśnięciu z niego pozostałego powietrza schować ją do sprawdzonej szkatułki. Dzięki temu na dłużej zachowa ona swój naturalny kolor i blask.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl