Naszyjniki, wisiorki, chokery – o podstawowych różnicach
Naszyjniki, wisiorki, chokery – o podstawowych różnicach

Czym naszyjnik różni się od wisiorka? A wisiorek od kolii? Co to właściwie jest choker? Bardzo często nosimy najróżniejsze ozdoby na szyję, nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z tego, co właściwie zakładamy. Dlatego dziś postanowiliśmy opisać podstawowe różnice między poszczególnymi typami ozdób, którymi tak chętnie zdobimy swoje szyje i dekolty.

Wisiorek

To chyba jeden z najpopularniejszych dodatków noszonych przez kobiety. Najczęściej jest to po prostu złoty lub srebrny łańcuszek, na którym przewieszona jest jedna niewielka ozdoba – zawieszka. Przeważnie składa się ona z kamienia szlachetnego osadzonego w ładnej, subtelnej oprawie. Wisiorki mogą być bardzo kosztowne – na przykład takie z diamentem czy rubinem, często jednak są tworzone z tańszych kamieni, dzięki czemu są to ozdoby, które chętnie nosimy nie tylko na specjalne okazje, ale również na co dzień. Ich odmianą są od lat popularne celebrytki, czyli łańcuszki z niewielką zawieszką w całości wykonaną z metalu, bez kamieni szlachetnych.

Kolia

Tę ozdobę nosimy bardzo blisko przy szyi, zwykle nie jest ona dłuższa niż 35 centymetrów. Biżuterię tego typu zakładamy jednak przeważnie jedynie przy okazjach wymagających naprawdę eleganckiego stroju. Kolie są bardzo bogato zdobione, często wykonane z wielu pięknych kamieni szlachetnych, które tworzą skomplikowany, szykowny wzór. Idealnie najadą się do strojów wieczorowych.

Choker

Na co dzień możemy za to śmiało nosić zyskujące coraz większą popularność chokery. Są one noszone tuż przy szyi, przez co niektórzy nazywają je dusikami. Chokery wcale jednak nie powodują dyskomfortu przy oddychaniu, są za to świetną ozdobą do ubrań z niewielkim dekoltem. Wykonuje się je z przeróżnych materiałów – od sznurków i tasiemek, przez metale szlachetne, aż po koronki. Chokery również mogą być ozdobione niewielką zawieszką.

Naszyjnik

Naszyjniki to, najogólniej mówiąc, wszystkie te ozdoby na szyje, które są dłuższe od wcześniej wymienionych typów. Mogą mieć różne długości i w zależności od tego mają swoje dedykowane nazwy. Najkrótsze wśród naszyjników są ozdoby typu princess, które sięgają do linii obojczyków. Biżuteria sięgająca aż do piersi to matinée, zaś taka, która kończy się dopiero pod nimi to opera. Najdłuższe naszyjniki to sznury – one mogą sięgać nawet pępka.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl