Co warto wiedzieć o przekłuwaniu uszu?
Co warto wiedzieć o przekłuwaniu uszu?

Kolczyki to dodatki, które nigdy nie wychodzą z mody. Potrafią ozdobić każdą kreację, pomagają wyrazić swoją osobowość, a jeśli są odpowiednio dobrane, mogą nawet delikatnie zmodyfikować optycznie kształt twarzy lub złagodzić czy wyostrzyć rysy. Zanim jednak zdecydujemy się przekłuć uszy i przekonać się, jak wiele może zmienić właściwie dobrana ozdoba, warto poznać kilka interesujących faktów na ten temat. Jakie mamy możliwości, jeśli decydujemy się na przekłucie uszu? I jak dbać o uszy, by odpowiednio się zagoiły?

Jaki typ przekłucia wybrać?

Ucho możemy przekłuć w wielu miejscach i zależnie od tego, na co się zdecydujemy, uzyskamy różny efekt. Najbardziej typowe jest oczywiście standardowe przekłucie płatka ucha, zwane fachowo Standard Lobe. Jest ono stosunkowo mało bolesne, a rany w uszach po jego wykonaniu szybko się goją. dlatego ten typ przekłucia możemy wykonywać nawet u dzieci. Dużą popularnością jeśli chodzi o piercing, cieszy się też Tragus. To przekłucie wykonuje się w niewielkiej, twardej chrząstce ucha tuż przy policzku.  Kolczyk w tym miejscu stanowi ciekawą ozdobę, jest jednak na tyle mały, że nie musimy obawiać się, że będzie nadmiernie zwracał uwagę.


Możemy także zdecydować się na przekłucie nazywane Helixem. Wtedy dziurkę robi się tuż przy krawędzi małżowiny usznej. Tutaj także umieszcza się z reguły niewielkie, subtelne kolczyki, które idealnie pasują na każdą okazję. Ci, którzy chcą zafundować sobie większą, bardziej zwracającą uwagę ozdobę mogą za to wybrać przekłucie typu Industrial. W tym przypadku w uchu wykonuje się dwie dziurki w górnej części ucha i przekłada przez nie jeden duży kolczyk. Najczęściej stosuje się tutaj kolczyki nazywane bananem lub sztangą.

Oczywiście to tylko najpopularniejsze rodzaje przekłuć, można też zdecydować się na wiele innych ich typów. Wszystkie jednak powinny być wykonywane u profesjonalnego piercera, który ma odpowiedni do ich wykonania sprzęt i potrzebne środki odkażające.

Jak dbać o przekłucia?

Po każdym, nawet najprostszym, przekłuciu w skórze pozostają ranki, w które łatwo może wdać się infekcja. Dlatego ważne jest, by odpowiednio zadbać o higienę po takim zabiegu. Przy każdym typie przekłuć powinna ona wyglądać nieco inaczej, a szczegółowe informacje na ten temat zawsze podaje piercer, dlatego tutaj skupimy się jedynie na najpopularniejszym przekłuciu – Standard Lobe.


Wykonuje się je pistoletem, a nie igłą, dlatego ranki po nim goją się bardzo szybko, jednak aby nie wdały się powikłania, powinniśmy zadbać o nie odpowiednio przez co najmniej 2 tygodnie po ich wykonaniu. Jak to zrobić? Przede wszystkim w tym czasie nie należy zdejmować kolczyków, którymi uszy zostały przekłute. Ważne jest też, by nie przenosić na uszy bakterii z naszych dłoni, dlatego pod żadnym pozorem nie powinniśmy dotykać uszu nieumytymi rękami. Przebitych płatków najlepiej dotykać tylko wtedy, gdy je przemywamy (2 razy dziennie), dłońmi starannie umytymi mydłem i ciepłą wodą, a najlepiej dodatkowo odkażonymi płynem antybakteryjnym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl