Przesądy związane z biżuterią
Przesądy związane z biżuterią

Chwilami wydaje się, że w dzisiejszych czasach, kiedy nauka jest w stanie wyjaśnić największe fenomeny wszechświata, a zaawansowane urządzania technologiczne znajdują się nie tylko w laboratoriach czy firmach, ale również w kieszeniach i torebkach, przesądy i zabobony bezpowrotnie odeszły w niepamięć. A jednak nadal są mocno zakorzenione w kulturze i często powtarzane. Nie wiecie, czemu znana Wam panna młoda wpadła w popłoch na widok pereł? Lub czemu ktoś obraził się na Was, gdy podarowaliście mu wisiorek z opalem? Przeczytajcie o najciekawszych przesądach dotyczących biżuterii.

Pechowy ślub

Wszyscy wiemy, że pan młody nie powinien widzieć panny młodej w sukni przed ślubem, bo to przyniesie pecha w małżeństwie. Mniej znany jest natomiast przesąd dotyczący biżuterii, której nie można nosić w tym szczególnym dniu. Otóż jeszcze niedawno całkowicie nie do pomyślenia było, aby założyć na ślub perły. I chodziło tu o te ozdoby w każdej postaci – nie mogły być częścią wisiorka, pierścionka, a nawet elementem sukni ślubnej! W naszej kulturze symbolizują one łzy i ich noszenie podczas ceremonii miało oznaczać, że wiele takich łez poleje się w małżeństwie. Dobrym znakiem było za to noszenie dodatków należących do kobiety, która jest szczęśliwą mężatką – to miało zwiastować pomyślność noszącej je pannie młodej.

Kamień zwiastujący nieszczęście

Według przesądów nieszczęście mogło przynieść także podarowanie komuś biżuterii z opalami. I to nie tylko na ślub, ale przy każdej okazji. Sprezentowanie komuś takiego podarku mogło przynieść obdarowanemu wielkiego pecha, a nawet doprowadzić do jego śmierci! Skąd takie przekonania? Prawdobnie ich źródła można dopatrywać się w popularnej w XII wieku w Anglii i Szkocji powieści Służąca mgły Waltera Scotta – główna bohaterka tej książki umarła po tym, jak woda święcona dotknęła biżuterii z opalem, którą miała na sobie. Historia stworzona przez tego pisarza bardzo szybko stała się znana nie tylko w jego rodzinnych stronach, ale i w całej Europie, i na długie lata wprowadziła niepokój na widok biżuterii z tym właśnie kamieniem.

Krzyżyk na drogę

W złym tonie było także obdarowywanie bliskich biżuterią z krzyżykiem. Taki prezent oznaczał, że chcemy zakończyć znajomość z daną osobą, a w niektórych rejonach miał nawet stanowić życzenie śmierci. Krzyżyk podarowany dziecku z okazji chrztu znaczył zaś, że maluch całe życie będzie niósł ciężki krzyż. Jeśli więc ktoś z Waszych znajomych poczuł się obrażony takim podarkiem, wiecie już, co mogło być tego powodem.

Niefortunne obrączki

Wiele przesądów dotyczyło także obrączek ślubnych. Obrączek nie powinno się było zdejmować z palca, bo to mogło oznaczać, że małżeństwo szybko się skończy. Podobnie gdy obrączka była wykonana z nietrwałego kruszcu – to był wyraźny znak, że również związek nie będzie trwały. Jeśli zaś ślubny pierścionek upadł podczas ceremonii, mógł go podnieść jedynie ksiądz – w przeciwnym razie zwiastowało śmierć osoby, której przydarzył się ten niefortunny wypadek. Obrączka mogła przynieść jednak pecha nie tylko małżonkom, którzy nieodpowiednio się z nią obchodzili. Według tradycji, jeśli przymierzyło się cudzą obrączkę ślubną, samemu nigdy nie stanęło się przed ołtarzem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl