Jadeit – kamień długowieczności
Jadeit – kamień długowieczności

Jadeit to kamień, który niezwykle chętnie wykorzystywany jest przy tworzeniu wyrobów jubilerskich. Występuje w wielu kolorach: zielonym, filetowym, białym, kremowym czy nawet pomarańczowym. Jest ceniony nie od dziś – korzystano z niego już w starożytności, chociażby w Chinach czy państwach Mezoameryki.Jadeit nie tylko dla ozdoby

Jadeit to bardzo odporny na uszkodzenia kamień, który w skali twardości Mosha ocenia się na 6-7. Znany był jako żad imperialny, zaś swą dzisiejszą popularną nazwę zawdzięcza najprawdopodobniej Grekom lub Hiszpanom. Może pochodzić ona od słowa "ischias” - gr. 'ból w biodrze' – lub "higado" – hiszp. 'wątroba'. Skąd takie nietypowe skojarzenia naszych przodków? Otóż od wieków jadeit używany był przez terapeutów do leczenia chorych organów – najczęściej właśnie tych. Najwięcej tego minerału wydobywa się w Birmie, Gwatemali czy Japonii, jednak my również możemy pochwalić się kopalnią jadeitu. Znajduje się ona na Dolnym Śląsku w miejscowości Tąpadła niedaleko Góry Ślęży.


Znaczenie jadeitu – historycznie

Kamień ten najbardziej doceniany był w chińskiej kulturze – tam wykorzystywano go nie tylko do tworzenia biżuterii, ale też do wykonywania świętych figurek, kosztownej broni czy noży wykorzystywanych w pogańskich ceremoniach religijnych. Mogli posiadać go tylko ludzie wysoko urodzeni, gdyż był on oznaką autorytetu i statusu społecznego. Starożytni z tego obszaru łączyli niezwykłą trwałość tego minerału z nieśmiertelnością lub przynajmniej długowiecznością. Jadeit miał być też źródłem szczęścia, życzliwości, a nawet, co wyjątkowo ciekawe, inteligencji.

W Europie jadeit nie był tak czczony, jednak i tutaj cieszył się dużą popularnością. Uważało się, że noszenie przy sobie tego kamienia pomaga osiągnąć wewnętrzny spokój i dobre samopoczucie. W medycynie alternatywnej nadal używany jest w zabiegach na twarz – ma pobudzać krążenie krwi, likwidować opuchliznę i zmniejszać napięcie mięśni, a tym samym pomagać w wygładzaniu drobnych zmarszczek.

Jadeit a biżuteria

Czy jadeit rzeczywiście ma taką moc, pozostaje kwestią dyskusyjną. Na pewno jednak jest przepięknym kamieniem często wykorzystywanym przy tworzeniu biżuterii. Ozdoby z niego wykonane są nie tylko ładne, ale też niezwykle trwałe. Na rynku znajdują się dodatki z jadeitem w różnych kolorach, dzięki czemu doskonale można dopasować je do rożnych kreacji czy stylów ubierania. Na pewno będzie świetnie prezentował się na każdej miłośniczce biżuterii, a może i przy okazji pomoże w osiągnięciu wewnętrznej harmonii?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl