Jak pielęgnować pozłacaną biżuterię?
Jak pielęgnować pozłacaną biżuterię?

Biżuteria pozłacana to piękna i dużo tańsza alternatywa dla tradycyjnych złotych ozdób. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie jest ona tak trwała jak dodatki w całości wykonane ze szlachetnych kruszców. Dlatego jeśli chcemy, by długo wyglądała jak nowa i służyła nam przez lata, należy odpowiednio się z nią obchodzić. Oto kilka wskazówek, jak dbać o pozłacane ozdoby.

Odpowiednie przechowywanie

Przede wszystkim biżuteria pozłacana niszczy się, jeśli jest nieodpowiednio przechowywana. Jakie jednak warunki są dla niej najlepsze? Otóż zdecydowanie nie powinniśmy trzymać dodatków tego typu w miejscu, w którym są one narażone na kontakt z promieniami słonecznymi. Nie jest też wskazane, żeby przechowywać je w pomieszczeniach, gdzie panuje duża wilgoć - na przykład w łazience. Dodatkowo ozdoby pozłacane nie powinny mieć kontaktu z innymi ozdobami - to naraża je na powstawanie rys. Najlepiej więc każdy element biżuterii po zdjęciu umieścić w woreczku strunowym (który dodatkowo zabezpiecza go przed wpływem powietrza), a później umieścić w szkatułce w sypialni czy pokoju dziennym.

 

 

Gdy mamy ozdoby na sobie

Ważne jest też, by dbać o pozłacane ozdoby także wtedy, gdy akurat je nosimy. Warto więc zwrócić uwagę, by nie miały one kontaktu z perfumami - zawarty w nich alkohol może spowodować szybsze ścieranie się wierzchniej warstwy biżuterii. Dobrze też jest chronić dodatki przed kontaktem z kosmetykami - balsamami, kremami, mgiełkami do ciała itp. - wtedy również może zajść reakcja, w wyniku której ozdoba zacznie zmieniać kolor. Najistotniejsze jest jednak, by biżuteria pozłacana nie miała styczności z detergentami oraz wodą - bezwzględnie należy więc zdejmować ją do sprzątania oraz do kąpieli.

 

 

Metody czyszczenia

Biżuteria pozłacana wymaga też szczególnej ostrożności przy czyszczeniu. W żadnym wypadku nie należy używać do jej oczyszczania środków przeznaczonych do pielęgnacji ozdób srebrnych czy złotych. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalny specyfik do biżuterii pozłacanej lub używać roztworu wody z mydłem i bardzo miękkiej ściereczki. Jeśli zaś taki zabieg nie wystarcza, by przywrócić ozdobom blask, można dodatkowo użyć do pielęgnacji pozłacanej biżuterii odrobiny soku z cytryny. Warto jednak pamiętać, że każde czyszczenie w pewnym stopniu ściera zewnętrzną powłokę, dlatego jeśli chcemy długo cieszyć się pięknymi ozdobami, najlepiej zawczasu poprzez odpowiednie przechowywanie zadbać, by biżuteria nie wymagała częstych zabiegów tego typu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl