Rodzaje splotów łańcuszka
Rodzaje splotów łańcuszka

Wybierając łańcuszek, możemy zdecydować się na cały szereg przeróżnych, mniej lub bardziej ozdobnych splotów. Jedne są bardziej eleganckie, inne pasują raczej do codziennych stylizacji, wszystkie jednak na swój sposób zachwycają wykonaniem. Oto kilka najpopularniejszych splotów łańcuszka, które znajdziemy w sklepach z biżuterią.

Pancerka

Ten rodzaj łańcuszka ma spłaszczone, oszlifowane z brzegów ogniwa - wszystkie tej samej wielkości. Mogą mieć one kształt okrągły, owalny albo nawet kwadratowy czy prostokątny. Tego typu łańcuszek jest bardzo trwały i temu prawdopodobnie zawdzięcza swoją nazwę nawiązującą przecież do pancerza. Pancerka może być dodatkowo zdobiona. Często uzyskuje się tu oryginalny efekt, matując niektóre powierzchnie lub dodając diamentowanie.

 

 

Singapur

Splot Singapur to wariacja na temat pancerki. Tu również ogniwa są tej samej wielkości i lekko spłaszczone, ale oczka są nieco skręcone w taki sposób, że często porównuje się je do łańcucha DNA. Tego rodzaju łańcuszki są na tyle ozdobne, że można nosić je nawet bez zawieszki - pięknie prezentują się także same - i to zarówno u pań, jak i u panów.

Figaro

Łańcuszek typu figaro charakteryzuje się nieco bardziej skomplikowanym układem ogniw. Na trzy nieduże, tej samej wielkości, przypada tu jedno większe, podłużne. Niezwykle ciekawe jest pochodzenie nazwy tego splotu. Zawdzięcza on ją operze “Wesele Figara”. Na jej premierze aktor grający główną rolę nosił właśnie taki łańcuszek, a że ozdoba ta bardzo spodobała się publiczności i szybko zyskała dzięki temu popularność, jubilerzy ochrzcili ją właśnie takim mianem.

 

 

Linka

Coraz większą popularność zyskuje także łańcuszek typu linka, zwany też często żmijką lub po prostu żyłką. W nim łączenie między ogniwami jest niemal niewidoczne, a całość sprawia wrażenie właśnie niewielkiej, cienkiej liny. Łańcuszki żmijki mogą mieć kształt koła, prostokąta, ale też innych wielokątów - możliwości jest tu naprawdę wiele.

Ankier

Nazwa ankier nawiązuje do angielskiego słowa oznaczającego kotwicę, a jest tak nie bez powodu. W tym łańcuszku splot przypomina ten, który używany jest przy tworzeniu łańcuchów do kotwic. Ogniwa są w nim tej samej wielkości, najczęściej owalne, choć zdarzają się także kwadratowe czy prostokątne. Oczka sąsiadujące ze sobą są tutaj ułożone do siebie pod kątem 90 stopni, co daje piękny, niebanalny efekt.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl