Jak właściwie przechowywać biżuterię?
Jak właściwie przechowywać biżuterię?

Wbrew pozorom problem ten dotyczy wielu osób, choć w prosty sposób można temu zaradzić. W jaki więc sposób przechowywać biżuterię, by móc cieszyć się jej nieskazitelnym wyglądem przez długie lata?

Biżuteria, która została wykonana z wykorzystaniem szlachetnych kruszców, a w szczególności srebra, jest bardzo często narażona na występowanie wilgoci oraz różnego rodzaju chemii, znajdującej się w kremach, balsamach, czy też perfumach. Im częściej ma ona z nimi kontakt, tym szybciej powierzchnia wyrobów może czernieć, żółknąć oraz przybierać matową fakturę.

To właśnie między innymi dlatego należy unikać przechowywania pierścionków, naszyjników, czy też bransoletek w łazience oraz zdejmować je w przypadku sprzątania, kąpieli czy też podczas używania perfum.

Warto wiedzieć, że biżuteria srebrna, rodowana jest znacznie odporniejsza na powierzchniowe zmiany barwy wyrobów z upływem czasu niż zwykła biżuteria srebrna bez powierzchni rodu. Dodajmy jednak, że zmiana koloru wyrobów wykonanych ze srebra jest procesem naturalnym, ale możemy go znacznie spowolnić przestrzegając kilku zasad.

Gdzie przechowywać biżuterię, by nie straciła ona swojego blasku?

Pomysłów jest wiele, a jednym z nich mogą być szczelne kuferki, szkatułki albo pudełka. Opakowania tego typu skutecznie zabezpieczą biżuterię przed działaniem kurzu, wilgoci, promieni słonecznych oraz innych, szkodliwych czynników. Wbrew powszechnej opinii powierzchnia metali szlachetnych może ulec zniszczeniu, mimo tego, że znacznie lepiej znoszą one upływ czasu niż ma to miejsce w przypadku wyrobów z innych metali.

Na samym wstępie warto wiedzieć, że przechowywanie cienkich, delikatnych łańcuszków, pierścionków z kamieniami oraz bransoletek w jednym miejscu, nie jest dobrym pomysłem. Dlaczego? W ten właśnie sposób bardzo łatwo możemy uszkodzić drobne zapięcia oraz porysować powierzchnię biżuterii, sprawiając, że będzie ona wyglądać nieestetycznie.

Specjalna szkatułka, kuferek i lniane woreczki

Dobrym pomysłem będzie więc przechowywanie różnych typów biżuterii osobno, tj.: pierścionki powinny znajdować się z pierścionkami, naszyjniki z naszyjnikami, itd. Dobrym rozwiązaniem będzie zakup specjalnej szkatułki, w której wnętrzu znajduje się miękki materiał oraz praktyczne przegródki, chroniące przed nieporządkiem.

Wiele osób decyduje się także na kuferek. Po zakupie dobrze jest umieścić w nim wyrób najmniej dla nas cenny na okres około miesiąca, aby po upływie takiego okresu sprawdzić, jak zachowała się jego powierzchnia, czy nie poczerniała lub nie zmieniła barwy. Niestety często się zdarza, że producenci szkatułek lub kuferków stosują w procesie ich produkcji wiele materiałów, które wydzielają substancje chemiczne bardzo negatywnie wpływające na powierzchnię biżuterii. Warto o tym wiedzieć, aby nie umieszczać początkowo w kuferku cennej dla nas biżuterii i nie zniszczyć od razu całej swojej kolekcji.

Co więcej, mimo iż nasza biżuteria znajduje się w szkatułce lub kuferku, to warto dodatkowo umieścić każdy wyrób w szczelnie zamkniętym woreczku strunowym. Dodatkowo bardzo ważne jest, aby nie przechowywać wspólnie wyrobów wykonanych z różnych metali, a już całkowicie niedopuszczalne jest przechowywanie w jednym miejscu wyrobów z metali szlachetnych z nieszlachetnymi.

Część osób decyduje się także na wykorzystywanie niewielkich, lnianych worków lub też woreczków strunowych z folii, które będą doskonałym zabezpieczeniem każdej biżuterii – zarówno przed kurzem, jak i przypadkowymi zarysowaniami.

Tego unikaj!

Należy unikać eksponowania biżuterii na popularnych ostatnimi czasy stojakach. Są one ustawione zazwyczaj na półkach lub komodach, co oczywiście jest wygodne, jednakże w ten właśnie sposób przyczyniamy się do przyspieszania niekorzystnych procesów powstających na powierzchni wyrobów. W tym przypadku biżuteria narażona jest nie tylko na kurz, ale i oddziaływanie promieni słonecznych, których lepiej jest unikać.

Odpowiedni sposób przechowywania biżuterii jest kwestią bardzo istotną, choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Dlatego też chcąc uniknąć blaknięcia, zabrudzenia, czy też zarysowania kolczyków, bransoletek oraz naszyjników, warto zastanowić się, jaki sposób przechowywania będzie dla nich najlepszy. Tylko w ten sposób będziemy mogli cieszyć się elegancką biżuterią przez wiele lat.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl