Jak wybrać biżuterię dla alergika?
Jak wybrać biżuterię dla alergika?

Wielu z nas wręcz nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez gustownego naszyjnika, kolczyków, bransoletki czy innego elementu biżuterii, który dodaje uroku stylizacji i sprawia, że staje się ona niepowtarzalna. Sprawia to, że biżuteria jest jednym z najpopularniejszych prezentów wręczanych bliskim osobom. Podarowanie odpowiedniego dodatku pokazuje jednak, jak dobrze znamy daną osobę i jak wiele ona dla nas znaczy, dlatego wybór biżuterii dla kogoś bywa nie lada wyzwaniem. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy bliska nam osoba jest alergikiem. Na co warto zwrócić uwagę, kupując biżuterię dla osoby, która mierzy się z uczuleniami?

Liczy się jakość!

Biżuteria sztuczna czy posrebrzana może pięknie się prezentować, ale na pewno nie będzie służyła alergikom. Takie ozdoby mają w składzie wiele substancji, które bardzo często powodują reakcje alergiczne na skórze wrażliwej. Już po kilkunastu minutach od ich założenia osoby z uczuleniami odczuwają więc swędzenie lub pieczenie, a w miejscu, w którym dodatek styka się ze skórą, pojawiają się u nich zaczerwienienia albo wypryski. Dlatego dla alergików należy wybierać jedynie biżuterię wykonaną z metali szlachetnych - jak złoto, srebro czy platyna.

I tutaj jednak wybór nie powinien być przypadkowy. Podstawowa zasada przy kupnie biżuterii dla osób z alergiami brzmi: im wyższa próba, tym lepiej. Samo srebro i złoto powodują uczulenia niezwykle rzadko. Mówi się wręcz, że mogą mieć one nawet pozytywne działanie, dzięki właściwościom antybakteryjnym. W biżuterii słabej jakości, by obniżyć cenę produktu, miesza się je jednak z tańszymi składnikami, które często są silnymi alergenami. Kupując prezent alergikowi, najlepiej więc wybrać ozdobę wykonaną z metalu wysokiej próby, całkowicie należy zaś unikać dodatków pozłacanych i posrebrzanych.

Co uczula w biżuterii?

Pozostaje jednak pytanie: jakie konkretnie składniki, których używa się w produkcji biżuterii, najczęściej powodują reakcje alergiczne? Otóż najsilniejszymi alergenami wykorzystywanymi przy wyrobie biżuterii są kobalt, chrom, pallad i nikiel. Badania wskazują, że na ten ostatni składnik uczulonych jest około 17% dorosłych osób w naszym społeczeństwie! Jeśli więc kupujemy prezent alergikowi, zdecydowanie warto postawić na ozdobę bez domieszki tego pierwiastka.

Co więc może znaleźć się w stopie metali, z którego stworzona jest ozdoba dla osoby uczulonej? Najczęściej wybierane są tutaj elementy biżuterii z domieszką tytanu - jest on słabym alergenem i prawie nigdy nie wywołuje reakcji uczuleniowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl