Jak dbać o biżuterię, aby zawsze prezentowała się pięknie i efektownie?
Jak dbać o biżuterię, aby zawsze prezentowała się pięknie i efektownie?

Na naszym blogu niejednokrotnie rekomendujemy ciekawą biżuterię – zarówno tę nowoczesną, pasującą do sportowego stylu życia, tę uniwersalną, jak i tę elegancką, przeznaczoną na specjalne okazje. Niezależnie jednak od tego, jak kształtują się nasze gusta i jaki rodzaj ozdób preferujemy, o wyroby jubilerskie powinniśmy przede wszystkim wyjątkowo dbać. W jaki sposób? Jest kilka sprawdzonych, bezpiecznych patentów, o których więcej napiszemy poniżej.

1. Wybierzmy… dobre miejsce!

Oczywiście, każdy materiał, z jakiego wykonana jest biżuteria, ma własne wymagania, których koniecznie trzeba przestrzegać – zanim więc wybierzemy wymarzony łańcuszek, czy idealne dla nas kolczyki, pierścionek lub bransoletkę, uważnie zapoznajmy się z zaleceniami jubilera/producenta, dotyczącymi ich przechowywania. Pewne zasady są jednak na tyle ogólne, że odnoszą się do większość z nich. Pierwsza, jedna z najważniejszych, dotyczy sposobu przechowywania drogocennych błyskotek: pamiętajmy, aby nie miały one kontaktu z innymi wyrobami wykonanymi z innych metali nieszlachetnych oraz niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych. Wybierzmy takie miejsce, w którym nie będzie panowała nadmierna wilgotność. Temperatura pokojowa jest tu wręcz wskazana, ponieważ zdecydowanie wpłynie ona na nienaganną, zawsze imponującą estetykę naszej biżuterii, przede wszystkim ograniczając ryzyko pojawiania się powierzchniowych przebarwień.

2. Dobre miejsce, to także… odpowiednie pudełko

Nie zapominajmy też, że biżuteria potrzebuje właściwego pudełka. Sztuka dobierania pudełek nie jest wcale taka prosta – zwłaszcza wtedy, gdy oryginalne, jubilerskie pudełko uległo poważnym uszkodzeniom. Decydujmy się tylko na takie rozwiązania, które wzbogacone są o miękką, delikatną, elastyczną tkaninę, chroniącą ozdoby przed zarysowaniami. Nie bez znaczenia jest również wielkość pojemnika, który powinien być odpowiednio dostosowany do rozmiaru samej biżuterii tak, aby było w nim wystarczająco dużo miejsca dla naszych błyskotek. Idealnym rozwiązaniem jest dodatkowe umieszczenie wyrobów w szczelnie zamkniętych woreczkach strunowych, które zabezpieczą je przed niepożądanym działaniem warunków zewnętrznych.

3. Korzystajmy z niej właściwie!

Co ważne, biżuterię powinniśmy skutecznie chronić także na co dzień. Oczywiście, nie znaczy to, że mamy nosić ją tylko podczas szczególnych okoliczności – nic bardziej mylnego. Zakładajmy ją wtedy, kiedy mamy na to ochotę, ale zachowując przy tym dużą ostrożność. Po pierwsze: zdejmujmy ozdoby, wykonując najróżniejsze prace domowe – przede wszystkim wtedy, gdy nasze dłonie mają kontakt z detergentami. Po drugie: lepiej też schować biżuterię wtedy, gdy wybieramy się na trening, wykonujemy zabiegi pielęgnacyjne (nie nakładajmy perfum na skórę, na której już znajdują się wyroby jubilerskie!) lub – po prostu – się kąpiemy. Oczywiście, przechowujmy ją w przeznaczonych do tego miejscach i pudełkach, nie dopuszczając do tego, aby nasze przepiękne ozdoby leżały luzem w łazience lub w torebce.

O czym jeszcze warto pamiętać? Odpowiedź jest oczywista i musi się tu pojawić – o tym, aby zdejmować biżuterię także przed snem! Podobnie, jak w trakcie zabawy z dziećmi lub zwierzętami. W innym razie na uszkodzenia narażone będą nie tylko błyskotki, ale także… nasza skóra. Zachowajmy więc należytą ostrożność!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl