Próby metali szlachetnych - o co w tym chodzi?
Próby metali szlachetnych - o co w tym chodzi?

Próby metali szlachetnych są dla nas gwarancją, że produkt jest autentyczny, ale świadczą nie tylko o tym. Wskazują też, ile metalu szlachetnego znajduje się w stopie, z którego został wykonany na przykład dany element biżuterii. Kolczyków, pierścionków, bransoletek i innych ozdób nie wykonuje się bowiem z czystego złota czy srebra. Są one tworzone z mieszanki różnych metali, a te mniej szlachetne mają przykładowo pomóc w uzyskaniu odpowiedniej twardości wyrobu. Jak czytać próby metali szlachetnych i które z nich są najlepsze?

Jakie są próby złota?

Na rynku jest kilka prób złota, z których nie wszystkie są popularne. Najcenniejsze jest złoto próby 999, które zawiera 99,9% złota w stopie. Z takiego materiału nie wykonuje się biżuterii, gdyż mieszanka z tak dużą zawartością tego pierwiastka jest na to po prostu zbyt miękka i szybko uległaby zarysowaniu lub odkształceniu. Wykorzystuje się ją głównie do produkcji sztabek złota, które mają przeznaczenie wyłącznie inwestycyjne - jest to tzw. złoto 24-karatowe. Kolejne próby to odpowiednio 960 - 96% złota, 750 - 75,0% złota, 585 - 58,5% złota, 500 - 50,0% złota, 375 - 37,5% złota, 333 - 33,3% złota. W jubilerstwie najbardziej popularne są dwie próby - 585 i 333. Ze złota o tej wyższej próbie wykonuje się z reguły biżuterię, która ma stanowić pamiątkę na całe życie - jak obrączki, pierścionki zaręczynowe czy upominki na specjalne okazje.

Dostępne próby srebra

Podobnie wygląda przeliczanie ilości czystego srebra w stopie. Najwięcej tego pierwiastka znajduje się w mieszance próby 999 - zawiera ona 99,9% czystego srebra. Ta nie jest jednak wykorzystywana w jubilerstwie ze względu na dużą miękkość. Najpopularniejsza przy wyrobach ozdób z tego kruszcu jest próba 925, która ma 92,5% czystego srebra. Oprócz tego wyróżniamy jeszcze próby 875, 830 i 800, w których ilość srebra oblicza się analogicznie jak w przypadku prób złota.

Czy są elementy biżuterii o innych próbach?

Tak. Ma to związek z tym, że obecne oznaczenia obowiązują dopiero od 1986 roku, dlatego w przypadku starszej biżuterii, na przykład przekazywanej w rodzinie z pokolenia na pokolenie, można zauważyć oznaczenia niepasujące do obecnych standardów. Nie jest to oznaka, że ozdoba jest nieautentyczna, ale po prostu świadczy o jej wieku.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl