Kupowanie biżuterii na prezent - podstawowe zasady
Kupowanie biżuterii na prezent - podstawowe zasady

Kobiety uwielbiają biżuterię, dlatego często jest ona wybierana na prezent dla nich z okazji świąt, urodzin czy innej ważnej uroczystości. Taki podarunek może sprawić obdarowanej ogromną radość, ale może także stać się przyczyną jej zakłopotania, dlatego warto znać zasady dotyczące wręczania tego typu ozdób w ramach prezentu. Jak to zrobić? Komu można podarować biżuterię? Czy powinna ona mieć metkę? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tym wpisie.

Komu wypada kupić biżuterię?

Biżuteria to prezent, który kojarzy się z bliską relacją i zobowiązaniami. W czasach przedwojennych istniała nawet zasada mówiąca, że jeśli kobieta dostanie tego typu podarunek od mężczyzny, z którym nie jest blisko związana, powinna mu go zwrócić, gdyż nie byłoby w dobrym tonie przyjąć i nosić taką ozdobę. Dziś oczywiście wiele się zmieniło i przyjmowanie biżuterii nie jest traktowane jako niestosowane, ale może być krępujące dla obdarowanej. Dlatego najlepiej kupować biżuterię jedynie kobietom, które są nam bliskie - żonie, narzeczonej, matce czy siostrze. W przypadku innych pań lepiej ograniczyć się do nieco mniej osobistego prezentu.

Jaka biżuteria będzie najlepsza?

Główną zasadą przy dobieraniu biżuterii na prezent jest ta, by kupować jedynie ozdoby wykonane z metali szlachetnych - jak srebro, złoto czy platyna. Sztuczna biżuteria może być wręczana w prezencie tylko w przypadku, gdy kobieta wyrazi takie życzenie, w każdym innym jest oznaką nie najlepszego gustu. Jeśli więc nie możemy lub nie chcemy pozwolić sobie na kupno biżuterii dobrej jakości, lepiej pomyśleć o innym prezencie.

Najczęściej wybieramy ozdoby wykonane ze złota lub srebra. Która z tych opcji będzie właściwsza? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Najlepiej kierować się gustem osoby, którą chcemy obdarować i postawić na taki typ biżuterii, który najbardziej lubi nosić. Na drobniejsze okazje zdecydowanie lepiej jednak wybrać biżuterię srebrną lub pozłacaną - wykonana ze złota mogłaby być odebrana jedynie jako chęć popisania się drogim prezentem. Przy kupnie biżuterii warto też pamiętać, że najstosowniejsze są minimalistyczne, delikatne ozdoby.

Jak wręczać biżuterię?

Gdy wybierzemy odpowiednią ozdobę, pozostaje jeszcze rozważyć kwestię samego wręczania prezentu. Biżuteria, którą kupujemy, jak najbardziej może być umieszczona w oryginalnym pudełeczku, ale już w niezbyt dobrym tonie jest wręczanie takiego prezentu w torebeczce prezentowej z widocznym logo sklepu. Sugeruje to, że tak naprawdę chodzi nam nie tyle o sprawienie radości obdarowanej osobie, ile o pochwalenie się przed gośćmi prezentem, który kupiliśmy. Mitem jest także to, że kupiona ozdoba powinna mieć metkę, wręcz przeciwnie - jeśli jest ona przyczepiona do biżuterii, zdecydowanie powinniśmy się jej pozbyć przed wręczeniem podarunku.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl