Zawieszki na szczęście – koniczynka, aniołek, drzewo życia
Zawieszki na szczęście – koniczynka, aniołek, drzewo życia

1. Czterolistna koniczyna

Szacuje się, że na dziesięć tysięcy trójlistnych koniczyn przypada jedna, która posiada o jeden listek więcej. Nie powinno zatem dziwić, że znalezienie tego nietypowego okazu od niepamiętnych czasów traktowane jest jako niezwykle dobry znak, wieszczący powodzenie i wszelką pomyślność.

Symbolika czterolistnej koniczyny jest jednak bardziej skomplikowana, ponieważ każdy jej liść odpowiada za inną sferę tak życia, jak i uczuć. I tak oto natrafienie na ten niewątpliwy unikat wzmocni naszą nadzieję i wiarę, sprzyjać będzie wielkiej miłości i przyniesie ogólne szczęście. Dodać trzeba również, że koniczyna – po prostu – świetnie wygląda jako element codziennej biżuterii – nienachalny, uroczy i bardzo gustowny.

2. Aniołek

Anioł jest kolejnym symbolem, który w kulturze – zwłaszcza zachodniochrześcijańskiej – występuje niezwykle często. Co jednak ciekawe, symbol ten do dziś podlega licznym próbom interpretacji oraz reinterpretacji, tak więc jego znaczenie – poza tym podstawowym – cały czas jest aktualizowane. Ujmując rzecz w skrócie, anioł jest łącznikiem między tym, co boskie, niebiańskie, a tym, co ludzkie, ziemskie.

Jego zadaniem jest także opiekowanie się człowiekiem (zarówno jego duszą, jak i ciałem), niesienie mu pomocy oraz chronienie go przed działaniem złowrogich sił. To jednak nie wszystko, bowiem anioł symbolizuje też niewinność, czyste intencje, spokój, radość, życzliwość i ogólnie rozumiane dobro. Uznaje się więc, że człowiek, który jest pod osłaniany anielskimi skrzydłami, wiódł będzie szczęśliwe i bezpieczne życie. Warto więc zadbać, aby niewielki wizerunek anioła zawsze mieć przy sobie, na przykład w postaci subtelnej zawieszki.

3. Drzewo życia

W ujęciu biblijnym, Drzewem Życia było rajskie drzewo, które – dzięki swoim owocom – zapewniać miało nieśmiertelność. Symbol ten oznacza też wieczne odradzanie się przyrody, jej siłę i moc oraz przemijanie ludzkiego losu. Wbrew pozorom jednak, znaczenie tego motywu jest o wiele bardziej złożone, a dzięki temu – tak często inspiruje ono wielu artystów, na przykład malarzy, reżyserów i poetów.

O Drzewie Życia wspominają bowiem liczne teksty kultury, pochodzące z różnych kręgów kulturowych. Znane jest ono w buddyzmie, wspomina o nim mitologia nordycka, a nawet mezopotamska. Nie powinno więc dziwić, że symbol ten funkcjonuje także jako ciekawa, niebanalna ozdoba, która – zawieszona na odpowiednim łańcuszku – prezentuje się naprawdę imponująco, mając w sobie tak samo imponującą siłę.

Pamiętajmy jednak, nie musimy być wyjątkowo przesądne, aby sięgnąć po symbole szczęścia – niezależnie od tego, czy ich moc do nas przemawia, czy też nie, bardzo często są one po prostu ciekawymi dodatkami do biżuterii. Delikatnymi, eleganckimi i skromnymi.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl