Szczypta historii - od kiedy nosimy biżuterię?
Szczypta historii - od kiedy nosimy biżuterię?

Biżuteria towarzyszy człowiekowi już od wielu tysięcy lat. Choć wydawałoby się, że w życiu naszych przodków, którzy musieli walczyć o przetrwanie każdego dnia, nie powinna ona odgrywać znaczącej roli, w rzeczywistości było zupełnie inaczej. Biżuteria była dla człowieka niezwykle ważna, gdyż pełniła zupełnie inne funkcje niż w dzisiejszych czasach. Kiedy się ona pojawiła i dlaczego była tak istotna?

Początki biżuterii

Trudno dziś stwierdzić jednoznacznie, kiedy pojawiły się pierwsze elementy biżuterii. Najstarsze odkrycia archeologiczne wskazują jednak, że istniała już 100 tysięcy lat temu! Dowodzi tego znalezisko z Izraela, z góry Karmel, w postaci niewielkich muszelek z dziurkami. Podobne, choć nieco późniejsze ozdoby znaleziono także w południowej Afryce i w Maroku. Badania archeologów wskazują, że nasi przodkowie używali do tworzenia biżuterii również innych materiałów - między innymi kości i zębów zwierząt, piór, kamyków czy skóry.

Takie ozdoby przez wieki pełniły różne funkcje. Początkowo dekoracyjna prawdopodobnie nie była najważniejszą wśród nich. Biżuteria miała za zadanie odstraszać złe moce, była rodzajem talizmanu, miała przynosić szczęście i wszelką pomyślność temu, kto ją nosił.

Biżuteria w starożytności

Stopniowo biżuteria zyskała też inne znaczenie - stała się symbolem statusu materialnego i władzy. Zyskała też zupełnie nowe formy i stała się dużo bardziej skomplikowana. W starożytności do jej tworzenia używano między innymi złota, srebra, brązu i miedzi. Doskonale zachowała się między innymi biżuteria egipska, która pełniła funkcję amuletów i miała prowadzić zmarłych w drodze po śmierci. W starożytnej Grecji biżuteria także była niezwykle ceniona i cały czas doskonalona. Tam królowały przede wszystkim wzory roślinne, które stopniowo stawały się coraz bardziej kunsztowne i skomplikowane.

Ciekawym przystankiem w biżuteryjnej historii jest także Rzym. Tam biżuteria, prócz dotychczasowych, zyskała zupełnie nowe funkcje. To w starożytnym Rzymie pojawiły się pierwsze sygnety do pieczętowania listów, które stawały się znakiem rozpoznawczym ich właścicieli. Tam zauważono też, że ozdoby mogą być po prostu przydatne - na przykład przy upinaniu płaszcza czy szaty. Oczywiście jednak nadal głównym ich zadaniem było wskazywanie na wysoką pozycję noszącego je człowieka.

Średniowiecze - czas biżuterii religijnej

Wraz z nadejściem średniowiecza biżuteria zyskała przede wszystkim znaczenie religijne. W tym okresie przeważały ozdoby w kształcie krzyży - od bardzo skromnych, po bogato zdobione, wysadzane drogimi kamieniami. Ponieważ w tym okresie biżuteria stanowiła symbol władzy, a pozycja kobiety w społeczeństwie europejskim była bardzo niska, biżuterię nosili głównie mężczyźni.

Różnorodność w biżuterii

Późniejsze okresy historyczne to czas dużej różnorodności i zmian w biżuteryjnej modzie. Ozdoby stawały się przeróżne w zależności od kraju, a nawet regionu. Na trendy biżuteryjne wpływała także chociażby sytuacja polityczna - na przykład w Polsce w okresie zaborów zyskały popularność dodatki żałobne. Pojawiały się nowe rodzaje stopów i dużą rolę zaczęły grać wpływy orientalne, aż wreszcie przyszedł też moment pojawienia się biżuterii syntetycznej. Dziś możemy już kupić najróżniejsze ozdoby - od bardzo tanich, przez absurdalnie drogie, od minimalistycznych, po bardzo bogato zdobione. Długa historia biżuterii przewija się w trendach, pozwalając każdemu z nas znaleźć coś dla siebie.    

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl