Dlaczego warto kupować pozłacaną biżuterię?
Dlaczego warto kupować pozłacaną biżuterię?

Na temat pozłacanej biżuterii krąży wiele informacji. Jedni twierdzą, że jest świetną i dużo tańszą alternatywą dla złotych ozdób, inni mówią, że jej wybór jest zupełnie nieopłacalny z uwagi na niewielką trwałość. Oczywiście może trafić się wyrób, który szybko ulegnie zniszczeniu, ale dzieje się tak tylko wtedy, gdy kupujemy pozłacaną biżuterię niskiej jakości.

Pozłacana biżuteria - co to znaczy?

Biżuteria pozłacana wykonana jest ze srebra, a następnie pokrywana złotem. Taka ozdoba po wytworzeniu zanurzana jest w kąpieli, podczas której osadzają się na niej drobinki złota, tworząc tzw. powłokę galwaniczną. Ta warstwa nie tylko nadaje biżuterii piękny, złoty kolor, ale też chroni ją przed utlenianiem i czernieniem.

Warstwa złota, którą nakłada się na srebrne dodatki, może mieć różną grubość. Maksymalnie osiąga ona 0,5 mikrometra - wtedy biżuteria jest doskonałej jakości. Niektórzy jubilerzy stosują zaś nawet dwie takie warstwy, dzięki czemu ozdoby są niezwykle trwałe. O jakości biżuterii pozłacanej decyduje jednak nie tylko grubość powłoki, ale też jakość złotej mieszanki. Najtrwalsze są ozdoby z powłoką z 24-karatowego złota - ich jakość jest tak dobra, że z powodzeniem mogą służyć nawet przez wiele lat. Dużo gorsze pod tym względem są ozdoby pokrywane powłoką ze złota z dużą domieszką innych metali. Taka biżuteria z reguły szybko się niszczy - czernieje lub ulega wytarciu.

Zalety pozłacanej biżuterii

Pozłacana biżuteria może być znakomitym zamiennikiem dla złotych ozdób. Doskonale sprawdza się w sytuacjach, gdy nie możemy sobie pozwolić na drogie dodatki, gdyż jej cena jest nieporównanie niższa. Świetnie będzie uzupełniać stylizację na przykład podczas wakacji, wycieczki czy szalonej imprezy - czyli wtedy, gdy nie chcemy ryzykować zgubienia cennych ozdób. Taka biżuteria prezentuje się jednak niezwykle elegancko i szykownie, dlatego nadaje się nawet na wystawną kolację czy ważne spotkanie służbowe.

Jeśli decydujemy się na biżuterię pozłacaną, warto wybierać produkty ze sprawdzonych sklepów, cieszących się doskonałą opinią wśród klientów. Wtedy mamy pewność, że ozdoby mają powłokę galwaniczną o optymalnej grubości, wykonaną z 24-karatowego złota.

Czy pozłacana biżuteria się zniszczy?

Pozłacana biżuteria może się zniszczyć, jak biżuteria wykonana z każdego innego kruszcu, jednak dzieje się tak wtedy, gdy nie dbamy o nią we właściwy sposób. Jeśli więc przechowujemy ją w przeznaczonym do tego opakowaniu, z dala od wilgoci, zdejmujemy przed myciem i do sprzątania oraz czyścimy za pomocą odpowiednich preparatów, możemy cieszyć się nią przez długie lata.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl