Pielęgnacja uszu po przekłuciu
Pielęgnacja uszu po przekłuciu

Mimo że metody przekłuwania uszu są dziś niezwykle nowoczesne i bezbolesne, nadal powodują powstanie ranki, w którą przy niewłaściwej pielęgnacji może wdać się infekcja. To zaś staje się przyczyną bólu, opuchlizny, zaczerwienienia i problemów z gojeniem, dlatego bardzo ważne jest, żeby przez kilka pierwszych tygodni po przekłuciu stosować właściwą pielęgnację i chronić uszy przed podrażnieniami. O czym przede wszystkim należy pamiętać?

Właściwe kolczyki

Przez pierwsze 6-7 tygodni po przekłuciu uszu należy nosić kolczyki wykonane z dobrej jakości materiałów, które nie podrażniają i nie powodują alergii, czyli najlepiej złote, pozłacane lub ze stali chirurgicznej. Takich kolczyków nie powinniśmy w tym okresie zdejmować nawet na noc ani wymieniać na żadne inne, dopóki dziurki w pełni się nie wygoją. Należy też pamiętać, by nie dociskać zapięć do uszu - w ten sposób blokujemy dostęp powietrza do ranek i wydłużamy proces ich gojenia. Najlepiej w tym okresie nosić specjalne kolczyki z wyznaczonym miejscem, w którym powinno znajdować się zapięcie. Po kilku tygodniach możemy, co prawda, zmienić kolczyki na inne, ale nadal przez 4-5 miesięcy powinny być to ozdoby z metali szlachetnych i niezbyt ciężkie.

Unikanie infekcji

Oczywiście niezwykle ważne jest też, by unikać wszystkich potencjalnych infekcji. W tym celu trzeba co najmniej dwa razy dziennie delikatnie przemywać dziurki. Wbrew powszechnej opinii nie powinniśmy tego jednak robić za pomocą wody utlenionej czy spirytusu. Te środki mają, co prawda, właściwości bakteriobójcze, ale są na tyle silne, że powodują pieczenie i zaczerwienienie. Najlepiej więc korzystać przy przemywaniu z przegotowanej wody lub łagodnego środka odkażającego, jak na przykład octenisept. Oprócz tego trzeba też pamiętać, by bez powodu nie dotykać uszu rękami. Na naszych dłoniach znajduje się mnóstwo bakterii, które przenosimy w ten sposób do ranki, powodując jej zakażenie. Równie ważne jest, by po każdym myciu delikatnie osuszać skórę wokół kolczyka, najlepiej używając do tego jednorazowego ręcznika.

Jak długo ucho może boleć?

Jest najzupełniej normalne, że po samym przebiciu uszy są obolałe i zaczerwienione, może też pojawić się na nich opuchlizna. Takie objawy powinny jednak utrzymywać się nie dłużej niż 2-3 dni, pod warunkiem, że stosujemy się do zasad pielęgnacji uszu po przekłuciu. Jeśli jednak utrzymują się one dłużej lub po przekłuciu ból wzrasta zamiast maleć, koniecznie powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.  

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl